Home > Node

Essex Junior Chess completes its 2016-17 school year training program

February 7th saw 40 rapidly improving Essex Junior Chess players complete their 5th and final train and play day. Players were separated into small groups by grade with the expert group led by International Master Richard Pert (232 grade), Group 2 led by professional coach Tom Villiers (FIDE grade 2145), Group 3 led by Chess Coach Robin Slade with Essex's Junior Chess Chairman, Declan Kilcline, providing some personal coaching to Group 4.

London Junior Chess Championships

The London Junior Chess Championships have recently concluded and several Essex players took part in the various events against some of the best juniors in the southern counties.

Sarah Weersing was the top scoring girl in the under 14 Major Section and became the SCCU Girls u14 Champion.  In the under 14 Minor Section Urbi Modhura was the Leading Girl (finishing just above her twin sister Purba Audhora).  Probably the best result by a boy from Essex was achieved by Findlay Lister who finished =4th in the Under 12 Major Section.

Training Report

Essex Juniors are rapidly improving their chess

Sunday, December 4th saw 36 Essex Juniors ranging in age from 6 to 13 travel to Writtle, Chelmsford for six hours of training, graded games and fun. With an excellent player:coach ratio of 9:1, these lucky juniors received expert coaching from 4 coaches with average grades exceeding 200, led by International Master, Richard Pert, with excellent support from Tom Villiers, Robin Slade and Russell White

Basildon Junior Chess Tournament

The Second Essex Junior Grand Prix event was held at the Kingswood Primary School, Basildon on Sunday, 20 November 2016.  There were four sections plus juniors over 14 could compete for prizes in the Open Section.

Essex players faced fierce competition from many players based outside the county, especially with this event offering the chance to qualify for the London Junior Chess Championships.

Under 6-8

1st Daniel Shek (Yately Manor School) 5.5/6

2nd Rowan Kent (Woodbridge School) 5

Under 10

Grand Prix Rules

The Tournament Protocol for Essex Junior Grand Prix events has recently been reviewed by the EJCA Committee.  The Protocol may be viewed on this website under Results/Tournaments/Grand Prix/Grand Prix Rules.

Best of luck to Anum at the World Championships!

Essex's own WCM Anum Sheik (ECF Player of the Year) is playing in the World Championships starting tomorrow.  See link http://www.chess-results.com/tnr238132.aspx?lan=1&art=25&fedb=ENG&turdet=YES&flag=30&wi=984

Chelmsford Junior Chess Tournament - 8 October 2016

The 1st Essex Junior Grand Prix of 2016/17 was held at the Kings Road Primary School, Chelmsford on 8 October and attracted 85 entrants, including some aspiring players from other counties.

Results in the various age groups were as follows

Under 8

1st  Harry Zheng (Boreham) 6/6

2nd Olga Latypova (Chelmsford) 5/6

3rd on tie break Max Yau (Westcliff-on-Sea) 4/6

Under 10

1st Bhramav Rajesh (Colchester) 6/6

Abbey is Under 11 Danish Champion!

Essex has another National Champion - Abbey Weersing recently competed in the U-11 Danish Chess Championship and was the winner of the girl's section, finishing with 4.5 out of 7.  Congratulations to Abbey and her family - photo of Abbey (centre with other prizewinners).
 

Essex Junior Training Events

Essex Junior Chess held its first of five annual training sessions on Sunday, September 25th. For £15 these promising young players received 6 hours of expert coaching from International Master Richard Pert, Tom Villiers (203 grade) and Robin Slade (189 was most recent grade). They also played two graded games with Findlay Lister winning both matches against the highest graded opponents.
 

Terafinal Results 2016

Seven Essex juniors played at the Terafinal this year.  This is the final round of the UK Chess Challenge and it is a great achievement to reach this stage having come through the school, Megafinal (county) and Gigafinal (national) stages.  The Terafinal is for those who came first in their sections at the Gigafinal and and the three challenger sections are for those who finished second or third in their Gigafinal sections.  There are no allowance for age at the Terafinal and the games have a much longer time allowance so it is particularly daunting for the younger players.  It is also uses

Pages